Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących

im. 9 Drezdeńskiej Brygady Artylerii
i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Morągu

Zagraniczne
praktyki zawodowe

Rekrutacja
2021/22

PRZEJDŹ>Powrót

20 Grudnia 2020 godz: 00:35:09

Euroscola Online w ZSZiOiPPP

Euroscola – program Parlamentu Europejskiego umożliwiający uczniom szkół ponadpodstawowych otrzymanie dofinansowania na wyjazd do siedziby PE w Strasburgu – jest ważnym tematem w życiu naszej Szkoły. Szczególnie dla tych uczniów klas licealnych, którzy mogą się szczycić tytułem Młodszego Ambasadora Parlamentu Europejskiego, w ramach programu Szkoła-Ambasador PE (EPAS). Ponieważ z powodu sytuacji epidemicznej wyjazd młodych Europejczyków na symulacje sesji plenarnych i jedyne w swoim rodzaju międzynarodowe lekcje parlamentaryzmu w Strasburgu jest niemożliwy, Euroscola przyjęła formułę online.

W ostatni poniedziałek, 14 grudnia, o 9:00 rano do wydarzenia Euroscola Online zalogowała się nasza Szkoła, reprezentowana przez uczniów 2LOp: Szymona Ranieckiego, Marcina Michalskiego, Szymona Ziarka i Piotra Zmiarowskiego. W przestrzeni wirtualnej dołączyli oni do ponad 3 tys. uczestników debaty – uczniów z całej Europy z ponad 90 szkół. Debatę, poświęconą głównie problemowi bezrobocia wśród młodych ludzi, poprzedzały przygotowania obejmujące m.in. uczestnictwo w czatach na forum EP Youth Ideas Platform.

Wydarzenie rozpoczął David-Maria Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, przemawiający w języku włoskim, tłumaczony na angielski przez tłumaczy symultanicznych. Powitał młodzież i przedstawił temat debaty: Education & Youth Employment: What do we need for our future? (wykształcenie a zatrudnienie młodych – czego potrzebujemy dla naszej przyszłości?). Następnie kilkuminutowy film atrakcyjnie przedstawił funkcjonowanie i strukturę Parlamentu Europejskiego. Po nim młodzież posłuchała wystąpienia Rainera Wielanda, wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, tłumaczonego symultanicznie z niemieckiego na angielski. Następny etap spotkania, pytania do parlamentarnej ekspertki ds. zatrudnienia Miny Petrucci, zakładał już aktywne uczestnictwo szkół – stawianie pytań na wizji i komentowanie w czacie #Euroscola1412. Choć tylko cztery szkoły, spośród około stu zalogowanych, wystąpiły na forum, na czacie debata była naprawdę wartka, przyjmująca posty od ponad 800 zalogowanych uczniów, wielu uczestniczących z domów. Innowacyjne pomysły europejskich nastolatków na wzrost zatrudnienia młodych i ściślejsze relacje rynku pracy z uczelniami zostały także ocenione w sondzie kończącej wydarzenie.

Euroscola Online, obejmująca zarówno klasyczne elementy Euroscoli, czyli formalne spotkania i wywiady z urzędnikami PE, jak i bezpośredni wkład każdego uczestnika możliwy dzięki czatowi, jest wartościowym rozwiązaniem na czas pandemii. Nie daje co prawda młodzieży z całej Europy szansy na spotkanie się w Strasburgu, ale jest niepowtarzalną i nieprzecenioną lekcją wiedzy o społeczeństwie, angielskiego, czy nawet informatyki. Wzmacnia postawę świadomego obywatelstwa, zbliża do świata instytucji europejskich i ich wartości, pokazuje aktywność obywatelską młodzieży z innych krajów Europy, inspiruje i otwiera na konstruktywną polemikę. Uzmysławia także, że językiem urzędów UE jest przede wszystkim język angielski, z którym nasi uczniowie w tym wydarzeniu poradzili sobie bardzo dobrze.

ZSZiOiPPP w Morągu jest Szkołą-Ambasadorem Parlamentu Europejskiego oraz wieloletnim beneficjentem unijnych programów edukacyjnych jak Erasmus+.

 

Więcej o Euroscoli Online:

https://www.europarl.europa.eu/euroscola/en/home.html

 

 

galeria: Euroscola

utworzona: 20 Grudnia 2020 godz: 00:43:56
przez: HPast

HPastZespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcacych im. 9 Drezdeńskiej Brygady Artylerii w Morągu, ul. Kujawska 1
tel./fax (089) 757 2670, poczta elektroniczna: mgzszio@poczta.onet.pl
autor: Grzegorz Malinowski