Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących

im. 9 Drezdeńskiej Brygady Artylerii
i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Morągu

Zagraniczne
praktyki zawodowe

Rekrutacja
2019/20

PRZEJDŹ>Powrót

03 Grudnia 2018 godz: 23:00:29

Europass Mobilność Hiszpania

Uczniowie ZSZiOiPPP w Morągu uroczyście odebrali zdobyte w Hiszpanii certyfikaty Europass Mobilność

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących zakończył realizację własnego projektu unijnego pod nazwą „Pod rozgwieżdżonym kulinarnie niebem San Sebastian”. Był on realizowany w ramach programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe (VET).
W dniach 28 kwietnia – 26 maja 2018 r. dwudziestu uczniów technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych z klasy drugiej i trzeciej wyjechało na miesięczny staż do renomowanych restauracji w San Sebastian. To piękne nadmorskie miasto w hiszpańskiej części Kraju Basków jest bardzo ważne na kulinarnej mapie Europy, a restauracje z gwiazdkami Michelina są tu częstym widokiem. W jednej z nich - Mirador de Ulía (na wzgórzu Monte de Ulía, z cudowną panoramą na dwie zatoki i trzy plaże miasta), tajniki zawodu zgłębiały trzy uczennice. Pozostałe restauracje znajdujące się w centrum starego miasta – Atari, Sirimiri, Astelena, La Cepa, Casa Urola, Munto, Txuleta - słyną z tradycyjnych przekąsek pintxos, wędlin (szynki, chorizo) i odwiedzane są przez tłumy turystów. Nasi uczniowie mogli też pracować w popularnych i stylowych restauracjach – Rita, Kaxilda, Xarma.
Idea projektu polegała na poznaniu zasad funkcjonowania zagranicznych przedsiębiorstw branży gastronomicznej, poznaniu kultury kulinarnej Kraju Basków, wykształceniu postaw przedsiębiorczych i mobilnych. A także przełamaniu bariery językowej – nauce specjalistycznego słownictwa angielskiego i poznaniu podstaw języka hiszpańskiego. Obok rozwoju zawodowego, projekt zakładał również poznanie ciekawych miejsc – stażyści zwiedzili Bilbao z jego Muzeum Guggenheima, zobaczyli paleolityczne malowidła naskalne Altamiry, mieli również okazję plażować w mieście Santander. W samym San Sebastian – stare miasto (Casco Viejo), kompleks rzeźb Peine del Viento, wysepka Santa Clara, malownicze wzgórze Igueldo, tarasy widokowe przy Mirador de Ulía oraz trzy miejskie plaże. Popołudniami często szlifowali podstawy hiszpańskiego i redagowali autorską książkę kucharską. 
Jedenastu wymagających praktykodawców było pod wrażeniem kompetencji zawodowych stażystów i nagrodziło ich wysokimi ocenami z praktyk. We wrześniu uczniowie skończyli prace nad trzyjęzyczną książką kucharską, zawierającą przepisy baskijskiej i hiszpańskiej kuchni. Dnia 29 listopada 2018 r. uroczyście – z rąk dyrektor szkoły Haliny Pasternackiej – odebrali trzyjęzyczne certyfikaty Europass Mobilność. To najważniejsze, ale nie jedyne świadectwa, które uzyskali uczestnicy projektu. Ich zadaniem jest realnie zwiększyć szanse stażystów na europejskim rynku pracy. Oprawa kulinarna uroczystości obejmowała cztery typy baskijskich przekąsek pintxchos, zupę z soczewicy, hiszpańską tortillę oraz ciastka churros.W bieżącym roku 2018/19 Szkoła będzie realizować kolejny własny projekt unijny, także w ramach programu Erasmus+. Szczęśliwcy wybrani do projektu „Lizbona - różnorodna kulturowo przystań smaków” wyjadą na cały maj do stolicy Portugalii. Warto wspomnieć, że w krajowym konkursie wniosek zajął bardzo wysokie 33 miejsce, konkurując z 1125 wnioskodawcami. Warto także nadmienić, że szkolny zespół ds. projektów już pracuje na kolejny sukces, pisząc nowy wniosek na kolejny konkurs.

Koordynatorzy projektu: Agnieszka Stefaniak i Joanna Draheim (ZSZiOiPPP w Morągu)

Tytuł projektu: „Pod rozgwieżdżonym kulinarnie niebem San Sebastian”.

Cel projektu: Staż zagraniczny w San Sebastian dla uczniów ZSZiOiPPP w Morągu.

Beneficjent: Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. 9 Drezdeńskiej Brygady Artylerii i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Morągu.

Dofinansowanie projektu z UE: 51.090,00 euro.

Projekt realizowany w ramach programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe (VET), akcja 1. Mobilność edukacyjna.  

 

 

 

 

 

 

 

relacja MEDIAGROUPINFO

galeria: Hiszpania

utworzona: 03 Grudnia 2018 godz: 23:00:47
przez: HPast

HPastZespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcacych im. 9 Drezdeńskiej Brygady Artylerii w Morągu, ul. Kujawska 1
tel./fax (089) 757 2670, poczta elektroniczna: mgzszio@poczta.onet.pl
autor: Grzegorz Malinowski